Udostępnij

Noc Zawodowców 2019 Edycja 2.0 - RatajeDnia 4 października 2019 r. w godzinach od 17.00 do 21.00 odbyło się istotne, nie tylko dla Powiatu Chodzieskiego, ale także całego subregionu pilskiego oraz województwa wielkopolskiego, wydarzenie, jakim jest „NOC ZAWODOWCÓW 2019 Edycja 2.0”, w tym roku organizowana w Zespole Szkół im. Józefa Wybickiego Ratajach. Inicjatorem Nocy Zawodowców było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile, jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Uczestnikami Nocy Zawodowców 2019 Edycja 2.0 w Ratajach była przede wszystkim młodzież (ponad 330 uczniów), ale także pedagodzy i rodzice z powiatu chodzieskiego, Ujścia i Nowej Wsi Ujskiej (powiat pilski). Celem wizyty było zapoznanie się z ofertą kształcenia zawodowego, spotkanie się z nauczycielami przedmiotów zawodowych, jak również konsultacje z doradztwa zawodowego oraz zapoznanie się z lokalnymi pracodawcami. Cech Rzemiosł Różnych w Chodzieży przybliżył formę kształcenia dualnego prowadzoną z powodzeniem od lat przez polskich rzemieślników, w tym także w powiecie chodzieskim.
Noc Zawodowców zorganizowana została wspólnie z Partnerami: Starostwem Powiatowym w Chodzieży, Zespołem Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach – gospodarzem wydarzenia, Zespołem Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, Centrum Kształcenia Zawodowego w Chodzieży, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Chodzieży, Cechem Rzemiosł Różnych w Chodzieży, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Firm Instalacyjnych i Serwisowych w Chodzieży, Wielkopolskim Samorządowym Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance, Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie. Ich entuzjazm, zaangażowanie osobiste, poświęcony czas, ale także wsparcie organizacyjne, techniczne i finansowe oraz wszelkie działania promocyjne przyczyniły się do sukcesu wydarzenia.
Swoją obecnością zaszczycili nas Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Pan Czesław Kruczek, w imieniu Starosty Chodzieskiego Pana Mirosława Juraszka Pani Kinga Buszkiewicz oraz Pan Adrian Urbański – Członkowie Zarządu Powiatu Chodzieskiego, Radny Powiatu Chodzieskiego Pan Tomasz Kaczuba.
Wycieczka po warsztatach rozpoczęła się od pokazu kulinarnego Pana Mateusza Krojenki - absolwenta Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży - uczestnika i półfinalisty programu Master Chef VII edycji, strażnika miejskiego i energicznego sołtysa Zbyszewic.
Jednocześnie odbywało się 16 warsztatów zawodowych. W trakcie Nocy Zawodowców odbyło się łącznie 80 warsztatów zawodowych, prezentujących 20 zawodów tj.: hydraulik, kosmetyczka, masażysta, krawiec, kucharz, cukiernik, ogrodnik, florysta, technik fotografii i multimediów, technik organizacji reklamy, technik informatyk, fryzjer, sprzedawca, technik elektryk, technik mechanik, tapicer, stolarz, technik organizacji turystyki, archiwista, ekonomista. Uczniowie mogli również korzystać z indywidualnych konsultacji edukacyjno-zawodowych oraz wziąć udział w 5 warsztatach doradczych.
Ponadto każdy miał możliwość odwiedzić stoiska pracodawców i porozmawiać z wystawcami, tj. firmami: Europol Meble Polska Sp. z o.o. w Chodzieży, Ekologiczny Salon Fryzjerski ZDROWE WŁOSY Marlena Gehrke, Schody i Drzwi Żądło Kazimierz Żądło oraz Cechem Rzemiosł Różnych w Chodzieży.
W trakcie wydarzenia miała miejsce również gra zawodoznawcza zorganizowana przez CWRKDiZ w Pile na platformie Kahoot, w której reprezentanci szkół rywalizowali w rozgrywce. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lipinach, II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 w Chodzieży, III miejsce Szkoła Podstawowa im. mjr H. Sucharskiego w Stróżewie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
Na zakończenie odbyło się super widowisko na sali gimnastycznej „Pokaz Światło i Dźwięk” – efektowna prezentacja muzyczno – wizualna, wykorzystująca efekty świetlne (laserowe) i dźwiękowe, przygotowana przez firmę Visual Sensation Laser Shows & Technologies Jarosław Nadolny z siedzibą w Krzycku Małym.
Nadrzędnym celem Nocy Zawodowców było praktyczne zaprezentowanie młodzieży kończącej szkołę podstawową różnorodności możliwości zawodowych, pokazanie w atrakcyjny, życiowy sposób warsztatu zawodowców, sposobu i metod pracy, wizualnego efektu ich pomysłowości i talentów. Ważne było zwrócenie uwagi ludzi młodych na rynkową potrzebę kształcenia technicznego i rzemieślniczego. Przykłady pokazują, że praca wykonywana w ulubionym zawodzie przeradza się w pasję, co jest źródłem sukcesu zawodowego. Nie zabrakło niezapomnianych wrażeń i emocji.

Galeria