Udostępnij

Posiedzenie Rady Programowej ds. kształcenia zawodowego i dualnego

Drugie posiedzenie Rady Programowej ds. kształcenia zawodowego i dualnego oraz rozwoju przedsiębiorczości odbyło się w środę 12 września br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

W spotkaniu uczestniczyli: Przewodnicząca Rady Programowej Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielopolskiego w Poznaniu,  Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej w Kaliszu oraz dyrektorzy Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile.

Podczas posiedzenia podjęto tematy możliwości prezentacji i promocji nowoczesnego rzemiosła oraz ginących zawodów rzemieślniczych. Działania w tym zakresie mają prowadzić do zaspokojenia potrzeb dzisiejszego rynku pracy. Mają uzmysłowić, że ważne niegdyś zawody np. kowal dzisiaj (choć w innym zakresie) są niezbędne i znajdą dla siebie rynek zbytu.

Współpraca pomiędzy Izbami Rzemieślniczymi a Centrami Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego nabiera coraz szerszego zakresu. Wspólne inicjatywy kierowane będą nie tylko dla uczniów szkół, ale również do przedszkolaków, aby od najmłodszych lat kreować świadomy wybór ścieżki dalszego kształcenia, zgodnej z ich zamiłowaniami i naturalnymi predyspozycjami. Działania te podkreślać będą także ewoluowanie zawodów rzemieślniczych, które w wyniku szybkiego rozwoju gospodarczego oraz dostępu do nowych technologii i rozwiązań, dziś wyglądają zupełnie inaczej niż 10 lat temu. Rzemiosło jest tradycją, ale może być też nowoczesne.

Poruszony został także temat organizacji wspólnych wydarzeń, konferencji, spotkań, które mają prowadzić do poszerzenia wiedzy o kształceniu zawodowym i dualnym w Wielkopolsce.

[caption id="attachment_842" align="aligncenter" width="300"] Posiedzenie Rady[/caption]