Udostępnij

Noc Zawodowców 2020 edycja 3.0 / Podsumowanie

foto_noczawodowcow_2020_grupowe_zakonczenie
WIELKOPOLSKA W SIECI ZAWODÓW
Noc Zawodowców 2020 Edycja 3.0
 
2 października 2020r. odbyła się trzecia już edycja Nocy Zawodowców, w tym roku pod hasłem Wielkopolska w sieci zawodów, objęta honorowym patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Noc Zawodowców to inicjatywa Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile,  która po raz pierwszy została zainicjowana w 2018 roku i rozpropagowana na całe województwo wielkopolskie.
 
Celem wydarzenia  była promocja szkolnictwa branżowego i technicznego, jako szkolnictwa pozytywnego wyboru, które daje możliwość realizowania satysfakcjonującej ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej.  Przedsięwzięcie skierowane  było  głównie do uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej, jak również dla ich rodziców, nauczycieli, doradców zawodowych i pracodawców – rzemieślników.
 
                Tegoroczna Noc Zawodowców Edycja 3.0 z uwagi na zaistniałą sytuację odbyła się on -line. Prowadzono także transmisję wydarzenia na żywo na facebook.

Dało to możliwość uczestnictwa w wydarzeniu szerszemu gronu odbiorców z naszego  subregionu.
                Uroczystego rozpoczęcia  Nocy Zawodowców - Wielkopolski w sieci zawodów, w piątek 2 października o godzinie 17:00  dokonała Pani Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wraz z Panią Dorotą Kinal Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW.
                
Doradcy zawodowi omawiali m.in. tematykę wyboru przyszłego zawodu oraz możliwości wyboru placówek, jakie można obrać po 8 klasie szkoły podstawowej. Przeprowadzali także indywidualne i grupowe konsultacje doradcze on-line.
Przygotowane materiały filmowe uczniów i absolwentów szkół,  pracodawców, rzemieślników oraz mistrzów w swoim zawodzie, dały możliwość przybliżenia zainteresowanym tematu rzemiosła.
Rodzice, doradcy zawodowi i nauczyciele zawodu oraz pedagodzy mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych webinariów, czatów na żywo:

„Zdrowe relacje z młodzieżą w kontekście kryzysu”
„Akredytacja w programie Erasmus 2021-2027, Partnerstwa strategiczne, Europass 2.0”
„Czas dla zawodowców” – czat z kierowniczką szkolenia praktycznego
„Wsparcie na start – świadomy wybór zawodu”


Na uczestników czekały też atrakcje takie jak konkursy i quizy zawodoznawcze "Zostań Zawodowcem", w których mogli sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć atrakcyjne upominki.
W trakcie Nocy Zawodowców uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół branżowych, technicznych, WSCKZiU, Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance, Rzemieślniczej Szkoły Branżowej I Stopnia w Wągrowcu,  oraz z platformą zawodoznawczą - Systemem Informacji Zawodowej SIZ. Longlife learning – kształcenie ustawiczne, a także możliwości nauki dla osób ze spektrum autyzmu były kolejnymi punktami tego szerokiego zakresu poruszanych tematów.


Uczestnicy przed ekranami - nie tylko subregionu pilskiego, ponieważ formuła on-line pozwoliła dotrzeć daleko poza ten obszar  - otrzymali przekrój oferty szkół ponadpodstawowych pięciu powiatów, a kilkanaście szkół zaprezentowało na filmach wybrane kierunki nauki. Swoje zaangażowanie wykazali także  starostowie i burmistrzowie, oraz przedstawiciele rzemiosła. I oni przekonywali do nauki w szkołach zawodowych czy do wyboru profesji najbardziej potrzebnych na rynku, a także tych deficytowych, gwarantujących pracę.


W serii filmów „Zawodowcy poszukiwani” tak uczniowie, jak i pozostali widzowie spotkali się z pracodawcami i przedsiębiorcami opowiadającymi o swoim zawodzie, o możliwości nauki zawodu w ich zakładzie lub o zawodowej pasji. Przekrój fachowców był szeroki – od barbera, poprzez tapicera, rymarza, hafciarkę po mechanika, ślusarza czy  piekarza. Rodzice podczas webinaru nt. skutecznego komunikowania się poznali metody na poprawę komunikacji z dzieckiem, tak aby rozmowy w trudnych czasach, o trudnych wyborach młodzieży były łatwiejsze.

W wydarzeniu uczestniczyło około 2000 osób w subregionie pilskim.

Noc Zawodowców 2020 Edycja 3.0 cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, szkół branżowych oraz pracodawców - rzemieślników.
Wydarzenie to zainaugurowało planowane działania w roku szkolnym 2020/2021, które mają na celu przedstawienie  oferty szkolnictwa ponadpodstawowego w województwie wielkopolskim oraz podkreśliło wagę promocji szkolnictwa branżowego, technicznego i ustawicznego.

Dziękujemy wszystkim partnerom, dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom, rzemieślnikom, pracodawcom oraz wszystkim, dla których ważny jest obszar edukacji za zaangażowanie i udział w tegorocznej edycji.
 
Zapraszamy za rok na czwartą już edycję Nocy Zawodowców w pierwszy piątek października – 01.10.2021 roku.
 

Galeria