W dniach 7-8 maja odbyły się Targi Edukacyjne pod hasłem Uwaga Edukacja! Organizatorami wydarzenia byli: Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Grupa MTP. Patronatem Honorowym wydarzenie objęli: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Kolegium Rektorów Miasta Poznania. Gratulujemy Organizatorom podjęcia się wyzwania zorganizowania tego wydarzenia z wieloletnią tradycją w standardach świata wirtualnego.
Targi Edukacyjne obejmowały w sumie 104 wydarzenia, z których 31 odbyło się w realu.
Wydarzenie miało charakter on-line, jednak towarzyszyły mu także lokalne działania w wersji stacjonarnej. Pilskie Centrum, obok form „onlinowych”, zorganizowało „Zawodową Majówkę”.
Przez dwa dni Targów Edukacyjnych trzej doradcy zawodowi Centrum byli do dyspozycji i udzielali porad przede wszystkim uczniom klas 7 i 8 szkół podstawowych, i szkół ponadpodstawowych, oraz osobom dorosłym potrzebującym wsparcia w obszarze planowania swojej ścieżki zawodowej. Przeprowadzono dwa webinary.
Warsztat, webinar „Rzemieślniczy system kształcenia dualnego” prowadzony był wspólnie z Panem Karolem Pufalem – Zastępcą Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, dotyczył promocji kształcenia zawodowego w systemie dualnym oraz rzemieślniczej nauki zawodu.
Kolejny webinar „Dlaczego warto wybrać szkołę uczącą zawodu?” przeprowadził nasz doradca zawodowy, który poruszył ważny temat „za” i „przeciw” nauki w branżowej szkole zawodowej, przedstawił różne ścieżki edukacyjne oraz szeroki wachlarz zawodów. Oba warsztaty były adresowane do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, a także ich rodziców. Przez dwa dni Targów prowadzono konsultacje z doradztwa zawodowego zarówno on-line, jak i stacjonarnie w siedzibie Centrum. Celem było wsparcie w planowaniu dalszej ścieżki rozwoju edukacyjnego i zawodowego, pomoc w wyborze szkoły; przeprowadzano testy predyspozycji zawodowych.
Współorganizatorzy wydarzenia „Zawodowa Majówka” w Pile to: Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance (WSCEiT w Starej Łubiance) oraz Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie (WSCKZiU w Złotowie).
Podczas „Zawodowej Majówki”, której celem była popularyzacja kształcenia zawodowego, ustawicznego, doradztwa zawodowego, przybliżanie świata zawodów, kreowanie pozytywnego myślenia o zawodach rzemieślniczych czy podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych, CWRKDiZ w Pile przeprowadzało Quizy zawodowe i edukacyjne np.: Zawodowe Brzdące, multimedialne narzędzia w formie małych interaktywnych modułów edukacyjnych w zakresie doradztwa zawodowego on-line w aplikacji LearningApps.org. Były quizy, krzyżówki, rozsypanki, dopasowania czy kolorowanki.
Równolegle miały miejsce pokazy i warsztaty zawodowe prowadzone przez WSCEiT w Starej Łubiance oraz WSCKZiU w Złotowie. Odbyły się pokazy zawodów:
prowadzone przez WSCEiT Stara Łubianka:
Zawód cukiernik – warsztat pt. „Zostań artystą cukiernikiem”, pokazy dekoracji wyrobów cukierniczych, wykonania ciastek, torcika okolicznościowego
Zawód ogrodnik – warsztat pt. „Tajniki ogrodnictwa – ogrodnik – zawód dla Ciebie”, pokazy: jak uwolnić rośliny z nasion, jak przygotować domowe rośliny do nowego sezonu, jak wykonać dekoracje roślinne
Zawód technik usług pocztowych i finansowych – warsztat pt. „Rynek pocztowo – kurierski czeka na Ciebie”, pokazy przygotowania przesyłki, prezentacja Poczty Polskiej – nowoczesnej firmy z przyszłością;
prowadzony przez WSCKZiU w Złotowie:
Zawód technik usług kosmetycznych – warsztat pt. „Domowe laboratorium”, dobór odpowiednich składników i produkcja własnych naturalnych kosmetyków: kremów, odświeżających toników.
Dodatkowym działaniem była sonda uliczna przeprowadzona w Pile oraz w Złotowie. Wyszliśmy na zewnątrz, na ulicę, do społeczności lokalnych miasta Piły i Złotowa, celem przeprowadzenia badania jakościowego w obszarze kształcenia zawodowego, w tym modelu dualnego, kształcenia ustawicznego, doradztwa zawodowego, poszukiwanych zawodów oraz rynku pracy. Badaliśmy znajomość ww. tematów wśród przypadkowych osób w różnych przedziałach wiekowych - od 16 do około 50-go roku życia. Wkrótce będą zaprezentowane jej wyniki.
Celem dodatkowym sondy była: promocja Targów Edukacyjnych, popularyzacja kształcenia zawodowego i ustawicznego, a także działań jednostek - WSCEiT w Starej Łubiance, WSCKZiU w Złotowie i CWRKDiZ w Pile.
Na stronie Targów www.uwagaedukacja.pl prezentowana była oferta szkół ponadpodstawowych z całej Wielkopolski.
Równolegle odbywały się różnorodne spotkania z prelegentami, specjalistami różnych dziedzin, oraz stream Live transmitowany na profilach Facebooka oraz YouTube.
Mamy nadzieję, że taka forma spotkań i „świętowania” edukacji chociaż częściowo odpowiedziała na potrzeby zainteresowanych osób, a kolejne Targi będą miały już formę „w realu”.