Dnia 16 września tego roku w całym województwie wielkopolskim wystartowała nowa inicjatywa pod nazwą Wielkopolski Festiwal Zawodów, która została zrealizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) poprzez projekt pn. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” w województwie wielkopolskim. Projekt realizowany jest przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu.
Przedsięwzięcie ma na celu wspierać realizację działań różnych podmiotów na rzecz rozwijania umiejętności uczenia się przez całe życie. Festiwal ma za zadanie promocję szeroko pojętej idei lifelong learningu oraz stanowić podsumowanie działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego w całym województwie wielkopolskim.
W piątek – 4 października br. w hali widowiskowo-sportowej MOSiR przy ul. Żeromskiego 90 w Pile odbył się finał Festiwalu pod hasłem „Odkryj swoje supermoce!”, który miał charakter branżowy i polegał na prezentacji zawodów, w których możliwe jest kształcenie na różnych poziomach, z uwzględnieniem pozaformalnego i nieformalnego uczenia się osób dorosłych oraz szkolnictwa wyższego.
Finałem wydarzenia była Noc Zawodowców! Tegoroczna edycja, już siódma z kolei, odbywała się pod hasłem: „Przejdź na zawodową stronę mocy”. Przedsięwzięcie przyciągnęło prawdziwe tłumy!
Podczas obu wydarzeń na zwiedzających czekało mnóstwo emocji i niezapomnianych atrakcji!
Program Wydarzenia obejmował między innymi:
● Finał Gry terenowej „Zawodowa Nawigacja”: III etap Gry – wykonywanie zadań zawodowych na stoiskach Wystawców, podsumowanie i wręczenie nagród. Udział w Grze wzięło 15 drużyn 4-osobowych (uczniów kl. 7 i 8 szkół podstawowych) wraz z opiekunami. Nagrody zostały wręczone wszystkim uczniom w ramach I, II i III miejsca. Łączna ilość uczestników – 75 osób. Dodatkowo w Grę włączyło się 10 przedsiębiorców w I etapie i 19 wystawców podczas Nocy Zawodowców;
● Warsztaty zawodowe – prowadzone przez jednostki edukacyjne (21): Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile, Powiatowe Centrum Edukacji w Pile, Zespół Szkół Technicznych w Pile, Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile, Zespół Szkół Budowlanych w Pile, Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku, Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie, Zespół Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna wraz z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, Szkoła Policji w Pile, Wyższa Szkoła Gospodarki - Kolegium Nauk Stosowanych w Pile oraz przez lokalne przedsiębiorstwa, firmy i instytucje (12): Ardagh Group (Huta Ujście), TOMPIL Zakład Instalacji Sanitarnych, Studio Fryzjerskie Anna Kwiatkowska-Palus, ELEKTRO HERC Przemysław Hopko, Expresja Szymon Gut, Signify, Warsztatownia Joanna Przybył, Zakład Stolarski Jerzy Jabłoński, Hjort Knudsen, Dolina Noteci, SAF Holland, Komenda Powiatowa Policji w Pile.
Łącznie odbyło się 50 warsztatów zawodowych, w których przedstawiono 56 prezentacji zawodów.
● Pokazy zawodowe:
- blacharsko-lakierniczy, zaprezentowany przez firmę Hagno Kompleksowe Naprawy Powypadkowe z Wronek,
- strażacki, zaprezentowany przez Szkolny Klub Strażacki z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile,
- musztry wojskowej, zaprezentowany przez uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Pile;
● Konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym – prowadzone przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Pile oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile. Łącznie z porad skorzystało 25 osób.
● Wystąpienie Lucyny Pareckiej-Łaszczyk, Eksperta ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego EVET, SkillsPoland – Regionalne zawody branżowe pierwszym krokiem do bycia laureatem WorldSkills;
● Występy artystyczne:
- zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile pod kierunkiem Doroty Fąs,
- zespół muzyczny Kate´s Band z Zespołu Szkół Technicznych w Pile pod kierunkiem Katarzyny Szmiłyk,
- solowy, balet w wykonaniu uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile,
- solowy, wokalny ucznia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile,
- Studio Tańca Beezone w Pile,
- zespół Semiramis,
- trębacze z Zespołu Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju;
● Widowisko barw i dźwięków – widowisko łączące muzykę z pokazem laserowym.
W Wydarzeniu wsparły nas również inne instytucje na stoiskach informacyjno-promocyjnych (6): Cech Rzemiosł Różnych w Pile, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Pile, Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Oddział Zamiejscowy w Pile, Powiatowy Urząd Pracy w Pile, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Pile oraz Ekspert ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego EVET, SkillsPoland z materiałami FRSE.
Ponadto podczas Wydarzenia odbywała się akcja charytatywna na rzecz Pilskiego Hospicjum prowadzona przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sł. B. Stanisławy Leszczyńskiej w Pile, połączona z loterią upominków od darczyńców. Dodatkowo uczestnicy Nocy Zawodowców mogli odpocząć w strefie chill-out oraz posilić się w punkcie gastronomicznym.
>>> Przedsięwzięcie realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy poprzez projekt pn. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” w województwie wielkopolskim.