- koordynują i prowadzą zajęcia edukacyjne w określonej dziedzinie wiedzy;
- podejmują działania wspierające osoby poszukujące pracy;
- realizują (lub zrealizowali w ciągu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku) działania edukacyjne skierowane dla pracodawców, pracowników, uczniów, studentów;
- działają na rzecz promocji kształcenia zawodowego;
- współpracują z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Danuta Synkiewicz rozpoczęła wydarzenie, przedstawiając się i podkreślając z satysfakcją, że będzie miała przyjemność poprowadzić galę. W imieniu organizatora – Pani Magdaleny Sekury-Nowickiej, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, serdeczne powitanie skierowano do zaproszonych gości, w tym m.in.:
- Pani Katarzyny Kretkowskiej, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego,
- Pani Doroty Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczącej Kapituły Konkursu,
- Pani Pauliny Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego
- Dyrektorów Centrów Wsparcia Rzemiosła z Poznania, Konina, Piły i Leszna,
- Członków Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji oraz Wnioskodawców projektu,
- Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy,
- Dyrektorów szkół zawodowych i technicznych z regionu,
- Nauczycieli, edukatorów oraz przedstawicieli instytucji wspierających rozwój edukacji i rynku pracy.
Wystąpienia gości i przybliżenie założeń projektu
W części wprowadzającej głos zabrali:
- Pani Katarzyna Kretkowska, podkreślając rolę edukatorów jako fundamentu przyszłości regionu i filaru gospodarki opartej na wiedzy,
- Pani Dorota Kinal, która przedstawiła cele i główne założenia projektu wspierającego systemowe działania na rzecz edukacji zawodowej i uczenia się przez całe życie,
- Pani Magdalena Sekura-Nowicka, prezentując ideę konkursu „Edukator – Ambasador Rozwoju”, jego zasady oraz kategorie oceny.
- Pani Paulina Stochniałek, która zwróciła uwagę na konieczność dostrzegania i doceniania roli nauczycieli i edukatorów nie tylko jako przekazujących wiedzę, ale przede wszystkim jako osób kształtujących postawy, wartości i kompetencje przyszłości. Podkreśliła, że w czasach dynamicznych zmian społecznych i technologicznych edukatorzy są nie tylko przewodnikami, ale i liderami lokalnych społeczności.
W trakcie uroczystości uhonorowano edukatorów reprezentujących pięć subregionów województwa wielkopolskiego – poznański, leszczyński, kaliski, pilski i koniński.
W każdej grupie przyznano pięć wyróżnień oraz jeden tytuł główny – Edukator – Ambasador Rozwoju. Wyróżnieni otrzymali statuetki, a laureaci dodatkowo zostali zaproszeni do udziału w badaniu Talent Reflect oraz indywidualnej sesji coachingowej rozwijającej potencjał zawodowy i osobisty.
Subregion kaliski – Wyróżnieni Edukatorzy:
- Małgorzata Miklas
- Małgorzata Zajfert-Kieliba
- Ewa Ibron
- Sabina Guz
- Maria Szambelan
- Marta Lewandowska
- Robert Bielecki
- Arleta Radomska
- Marlena Adamczyk
- Katarzyna Hryciuk
- Szymon Kropaczewski
- Tomasz Drab
- Regina May
- Iwona Markiewicz
- Agnieszka Piasek
- Anna Nylec
- Bożena Jabłońska
- Edyta Poznaniak-Helak
- Iwona Kusiorska
- Katarzyna Łęcka
- Marta Grześko-Nyczka
- Kamila Wojtczak
- Maciej Jakubczak
- Monika Grześkowiak
- Emilia Piotrowska
- Subregion poznański: Łukasz Chmielarz – Zespół Szkół w Kórniku
- Subregion leszczyński: Joanna Jękot-Łaźniak – Fundacja „Instytut Rozwoju Liderów”
- Subregion kaliski: Agnieszka Kubicka-Błońska – Smart Club Szkoła Kompetencji Przyszłości
- Subregion pilski: Katarzyna Mielcarek
- Subregion koniński: Robert Cieślak
Inspiracja i refleksja – prelekcja Jana Wróbla
Wyjątkowym punktem programu była prelekcja Jana Wróbla, znanego nauczyciela, publicysty i historyka, zatytułowana: „Edukator w czasach przełomu – jak nie zgubić sensu w edukacji?”
W swoim wystąpieniu prelegent z pasją mówił o roli nauczyciela we współczesnym świecie, o wyzwaniach towarzyszących zmianom społecznym i technologicznym oraz o znaczeniu autentycznego zaangażowania w proces kształcenia.
Muzyczne zakończenie i wspólne świętowanie
Galę zwieńczył występ artystyczny Katarzyny Zawady – wokalistki, pianistki i dyrygentki, znanej z interpretacji twórczości Anny German. Artystka wprowadziła publiczność w nastrój refleksji i wzruszenia, łącząc sztukę z przesłaniem wdzięczności dla środowiska edukacyjnego.
Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek i rozmowy kuluarowe. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia relacji między edukatorami, przedstawicielami instytucji i samorządów.